Idag gick vi till Skandinaviska centret, Gallerian som ligger på Calle la Loma 37-39.
för att lägga våra plastkorkar i korgen till
Insamlingen av plastkorkar till förmån för Alpe, skolan för barn med särskilda behov
Lämna plastkorkar här från alla typer av flaskor. Korkarna kan sen av skolan omsättas i pengar som de behöver för att kunna bygga ett sinnesrum till barnen.
Nova Nordic Radio, radiostationen för oss som bor på Costa Blanca!
Livesändningar mellan 8 – 10 samt 16 – 19 måndag – fredag, övrig tid rullar det musik. Jag lyssnar faktiskt varje dag för alltid får man veta ngt intressant.
För drygt 12 år sen fanns och sändes Radio Suecia här i Torre och då jobbade Kenneth ”Boa” Eriksson där.Sen lades Radio Sueciastationen tyvärr ner och Boa flyttade med ner till Costa del Sol och fortsatte sändningarna därnere.
Innan Radio Suecia jobbade Boa många år i Uppsala på Radio Uppland, han hade en härlig radioröst och det blev ett stort tomrum när han flyttade ner till Torre.
Nu såg jag att Boa hade återvänt till Torre igen och nu jobbar han på Nova Nordic tillsammans med Thomas Haneferd som övertog Radio Nova för ett halvår sen.
Casinot i Torrevieja!
bild: turismodetorreviejas hemsida
En härlig dag igen! Hoppas ni också har haft en bra dag idag!
Kram!
Skönt att man kan bidra till något bra ibland 🙂 Och då var ni ju nästan hemma vid oss!
Visst är det härliga dagar vi har, även om det är lite kyligt!
Kram
GillaGilla
Ja det känns skönt att man kan hjälpa till och bidra med ngt ibland! Vi gick faktiskt förbi ert hus när vi gick hemåt! Toppen att vi har så härliga dagar, trots lite blåst ibland.
Kram
GillaGilla
Hej Carina!
Jo plastkorkar har ja samlat i flera år nu 🙂 Blir en vana! Man KAN helt enkelt inte kasta dom 🙂
Kul med radion…ska lyssna.
Vi får fika nån dag va? Lite varmare ska det bli.
Kram P ♥
GillaGilla
Absolut! Det vet du väl att jag aldrig säger nej till lite fika! Vi hörs av!
Kram
GillaGilla
Vilken bra idé med plastkorkarna, blir ju rätt många från vattenflaskorna. Hoppas verkligen de kommer barnen till nytta genom pengarna de får in.
Visste inte heller att det finns en Costa Blanca Radio. Känner dock till Kustradion på Costa del Sol. Brukar lyssna en del på den och deras Podarkiv när jag är i Spanien.
Ha det bra!
GillaGilla
Hej Lena!
Ja det går rätt fort att samla ihop en hel hög med alla möjliga sorters plastkorkar!
Hoppas du får en fortsatt bra dag!
Kram
GillaGilla
Tack för påminnelsen! Skall ta med mina korkar också. Har glömt nu…
Kul också att ”Boa” som ni kände till är tillbaka i etern och nu på Nova Nordic Radio. Skall leta upp denna kanal. Kul!
Jodå, en bra dag har det varit och solen orkade ju fram på eftermiddagen.
Ha det gott och hoppas vi snart ses.
Kram!
GillaGilla
Ja vi har nog ”känt” till Boa i närmare 40 år faktiskt! Det blev en riktigt härlig dag när solen tittade fram. Javisst måste vi ses snart igen!
Kram
GillaGilla