En rofylld dag

HEJ!

11149517_1033872309976180_7764897339724040226_n Solen går upp över La Mata saltsjön

IMG_8627

Igår åkte vi en sväng till La Mata och kollade in läget ända borta vid den svenskägda baren Foodline. Det var inte så mycket folk på stranden, så vi funderade om det berodde på att det var marknad inne i stan, ja den som visste.

IMG_8629

IMG_8636Härlig utsikt över havet

IMG_8628Det var så underbart att bara få sitta ner och njuta av livet.

IMG_8633Det var så tyst och lugnt, så man till och med hörde vågornas brus.

IMG_8637Foodline i bakgrunden.

IMG_3639 kopiaLite nostalgi

L3Rvb2xzL3Bob3RvYWxidW1fdmlldy9jdXN0b21lci9pbWcvMjc4Ny9zbWFsbDFiLzI3ODc5OC5qcGcvQ3JvcC8_eD0wJnk9MCZ3aWR0aD0zMzYmaGVpZ2h0PTMzNgSOLIGA KRAMAR

Annons
Detta inlägg publicerades i Okategoriserade, Utflykter. Bokmärk permalänken.

12 kommentarer till En rofylld dag

  1. Karin skriver:

    Vilken fantastisk soluppgång! Ja, uttrycket ”njuta av livet” är det lätt att använda här nere.
    Vi har just kommit hem från att ha beskådat hästparaden utanför kyrkan. Vilka otroligt vackra hästar!
    Vi hörs!
    KRin

    Gilla

    • torrebloggen skriver:

      Ja bilden på soluppgången var riktigt vacker!
      Njuta av livet eller fånga dagen är så väldigt gångbara ord här nere!
      Hästarna är så vackra och stiliga, hästparaden är helt underbar att titta på .
      Vi hörs av!
      Kram!

      Gilla

  2. Yvonne skriver:

    Fantastiska bilder ! Gissa om det börjar dra i ”Spanientarmen” när man ser La Mata. Nå, vi ska ner till Skåne först och mysa med våra 3 barnbarn i en vecka, sen hem en vecka och sen är det dags. Såg just igår att SAS piloter varslar om strejk från 21 maj, vi ska åka 31 maj just med SAS. Hoppas de hinner lösa problemen innan. Tror inte SAS el något annat bolag heller har råd att ta strejker någon längre tid, då stupar de. Konkurrensen är ju stenhård.

    Ha en fin lördag, så hoppas jag vi ses i juni.
    Kram från ett soligt Åkersberga
    Yvonne

    Gilla

    • torrebloggen skriver:

      Ja La Mata är ett av våra favvoställen som vi brukar åka till.
      Vad härligt det låter att du ska få rå om dina barnbar i en hel vecka.
      Om det ev. blir någon strejk, så är den nog säkert över när ni ska åka ner! Blir nog alldeles för kostsamt för SAS.
      Ha en trevlig söndag!
      Hör av dig när du kommer ner!
      KRAM!

      Gilla

  3. Ami skriver:

    Så härligt med sol och varma temperaturer! Här har vi regn och 10 grader 😦
    På Foodline firade vi midsommar för ett par år sen. Jättetrevligt att sitta där på stranden 🙂
    Ha en fin kväll
    Kram!

    Gilla

  4. Ditte skriver:

    Visst är La Mata härrligt! Klart en av våra favoriter och stranden är het ljuvlig och miljön så lugn och avslappand. Förstår att ni hade en fin dag.
    Kram!

    Gilla

  5. Fia skriver:

    En sån toppenfin bild på er tillsammans! Snyggingar! Vi gillar också den stranden, att promenera längs havsbrynet är ljuvligt, och att sedan sitta ner och bara njuta av hur bra man har det! Carpe diem!
    Kramar!
    Fia o Lasse

    Gilla

    • torrebloggen skriver:

      Oj då, tack så mkt för komplimangen, den värmde hihi! Visst är det så härligt att gå längs med strandkanten, har man sen lust och ork så kan man ju faktiskt promenera ända bort till Guardamar och tillbaks igen (ca 1,5 – 2 mil).
      Njut av livet och fånga dagen!
      Kramar!
      //Carina & Horst

      Gilla

  6. Preciosa skriver:

    Hej! Tack för i dag förresten 😀
    La Mata har alltid varit mitt favvoplejs i Torre. Liten ”stad” i staden med kyrka,kommunhusfilial, nu med stor Plaza och enorma stranden. Liten marknad på onsdagar och att bussen går dit och hit.
    Bra när man inte har bil.
    Kram P ♥

    Gilla

    • torrebloggen skriver:

      Tack själv, det blev ju en riktig trevlig e.m med lite fika och sen utflykten till Aromatico parken. Ja La Mata och Torre la Mata är helt klart en av våra favoriter.
      Ha det så bra!
      Kram!
      //Carina & Horst

      Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s