HEJ!
Idag är det Sveriges nationaldag och jag önskar alla en riktigt trevlig dag!
Foto: från Sveriges konsulat i Torrevieja
Igår var vi till marknaden en sväng för att köpa lite körsbär och blommor. Vi visste att Karin också skulle dit och handla och att hon sen ville att vi skulle ses på Bar Carlos över en kopp kaffe. Vi gick dit, men Karin var inte där, men hon kommer väl, så vi satte oss vid ett bord och beställde in lite fika. Till saken hör att vi inte har kunnat nå varandra på mobilen, via sms och mail. Efter ett tag ringde Karin och sa att dom hade varit där och fikat och precis åkt därifrån. Vi bestämde träff borta vid Centauros på Valencianavägen. Karin och Stig kom dit och hämtade upp oss och sen åkte vi ut till FoodLine i La Mata
Här sitter vi på Foodline och njuter av kaffet, solen och havet! Tack för en trevlig dag!
Tack till Preciosa och Lex som kom förbi och gjorde oss sällskap på bar Oly´s en stund. Kom på att jag hade glömt och ta några bilder, så jag har sonika ”lånat” Preciosas bild.
Nu har vattenparken Aquopolis öppnat igen
Här kommer en väderprognos för dom kommande dagarna.
Kommer ni att fira ”Svenska flaggans dag” idag?
KRAM!
Trots kommunikationsproblemen hittade vi varandra till sist. Det var riktigt skönt och trevligt vid FoodLine. Soligt men vinden från havet svalkade skönt.
Stig
GillaGilla
Tack själv för en trevlig utflykt till FoodLine!
Tack så mkt för sällskapet idag! Det var jättetrevligt!
Vi hörs!
Kram
GillaGilla
Vi firar inte dagen, men vill ju ändå äta något gott till kvällen 🙂
Ha en fortsatt fin kväll
Kram
GillaGilla
Nej vi brukar inte heller fira, men nu passade vi på att gå till Svensken på Hörnet och fira lite.
Det blev en jättetrevlig dag med god mat.
Trevlig helg!
Kram
GillaGilla
Hej Pareja!
¡Viva Suecia! Jag är en dålig firare men man blir mer nostalgisk
när man inte är på hemmaplan 😀
Tack själva!!
Kram P ♥
GillaGilla
Tack själva för igår!
Vi hade en jättetrevlig dag på Hörnet.
Vi hörs!
Kram!
GillaGilla
Faktiskt så har vi firat liiiite. Blev en förrätt på paté , cumberlinesås och smågurkor . Därefter en kycklinggryta. En fasadflagga uppsatt och fastspikad, då den förra blev stulen.
Hoppas ni haft trevligt på Hörnet.
Kram/A-K
GillaGilla
Vad trevligt att ni också firade lite idag!
Det var jättetrevligt på Hörnet med god mat och trevligt folk.
Trevlig helg!
Kram!
GillaGilla
Nja, firat och firat….På sätt och vis, men god mat och dryck, en ganska vanlig lördag.
Lite svårt känns det att fira som man gör i Norge, USA och Frankrike när den historiska förankringen känns konstlad och när dagen har bytt namn från svenska flaggans dag till nationaldag.
Men det har verkligen varit en trevlig dag ändå.
Kram!
GillaGilla
Kan nog säga detsamma om firat och firat.
Det blev ju i alla fall en trevlig stund med god mat på Hörnet.
Ni fick ju också en trevlig dag!
Trevlig helg! Hälsa Bosse.
Kram!
GillaGilla