Brunnslock..

HEJ!

IMG_2413 kopia

IMG_4632Fullt med folk på stranden igår. Foto: turismodetorrevieja

francisco_lucas

Lördagen den 5:e september är det pianokonsert kl.20 i Casinos stora salong

Musik av Haydn, Bach/Busoni, Granados Fritt inträde!

**********************************************************************************

IMG_5668 kopia

2163422_1200_817Gamla ”Nya Riksbankshuset”

Nya Riksbankshuset vid Kungsängstorg i Uppsala blev Uppsala Auktionskammares nya hemvist för några år sen. Huset uppfördes 1989 med ett inbrottsskydd utöver det vanliga, en 30-tonshiss och stora kassavalv.
Huset, som är ritat av Carl Nyrén, har till stor del stått tomt sedan sedan Riksbanken drog in sitt uppsalakontor i mitten av 90-talet.

IMG_9705På andra sidan huset till höger kan man hitta detta brunnslock.

IMG_4624 kopia

Sist jag var till VC stannade jag till och fotade ”femöringen”. När jag kom hem tyckte att det skulle vara intressant att få veta lite mera om dessa brunnslock, så håll till godo…

Ni har väl lagt märke till de stora femöringarna i gatan? Snart de enda som till vardags erinrar oss om våra forna öresmynt. Barndomens koppar- mynt och visor inspirerade konstnären bakom dem.

Det är skulptören Torkel Dahlstedt från Stockholm, som har utformat de snygga och numera smått historiska brunnslocken i gjutjärn. På 1980-talet fick han i uppdrag av företaget Järn i offentlig miljö (J O M) att ta fram en idé om hur vår gatumiljö skulle kunna göras lite trivsammare genom brunnslock.

För Dahlstedt var den runda formen var given. De gamla öresmynten hade gått ur cirkulation 1971, men han mindes dem än som mycket vackra. De fanns i både koppar och järn och den lilla barnvisan ”Om jag fick fem öre” av Felix Körling inspirerade honom. Han valde valörsidan med de tre vackert utformade kronorna och det lilla myntortsmärket med Erik den helige längst ner. Ursprungligen hade han även tänkt sig 1- och 2-öringarna, men det blev det större myntet som J O F föredrog.

Brunnslocken kan man se här och var i vårt avlånga land, vad
jag känner till i åtminstone Sollefteå, Sala och Norrköping. I Norrköping passade parkförvaltningen på att i slutet av 1980-talet som ett slags moment lägga ett av de då nyss producerade brunnslocken invid en bro i staden. Den kallas Femöresbron efter broavgiften fem öre vid 1900-talets början (se SNT 1989:4-5).

Det var medaljgravören Erik Lindberg som en gång utförde förslagen till de mynt som gavs ut för den nyblivne kungen, Gustav V,

åren 1909-1950. Myntverket låg då i Stockholm, därav myntortsmärket med bilden av Erik den helige på frånsidan. Erik den helige finns med i Stockholms stadsvapen och är dess- utom svenskt nationalhelgon, så vad kunde passa bättre på ett mynt. Sveriges riksvapen tre kronor är återgivet på mynten samt givetvis valörerna.

mynt

Att sen ”lock” under 1800-talet var en benämning i folkmun på myntet daler, senare enkronan när den införts 1873, gör ju inte valet av motiv sämre. Andra myntuttryck med ”lock” som för- eller efterled är grytlock, folklig benämning på en 5-öring, och lockslant, den dragpeng som ska locka till sig mer pengar till din börs.

Ett förslag till förklaring av benämningen lock är att det kommer av att man använde myntet för att släcka pipan, ett piplock. Ordet kan ha förstärkts av att man förr ibland lade ett silvermynt, en 1-krona, på den dödes ögonlock vid begravningen.

Torkel Dahlstedt föddes i Uppsala 1942. Han har studerat grafik, litografi, måleri, design, samt skulptur (en hel del medaljliknande) och genom åren haft många uppdrag och utställningar. Vill ni veta mer om honom och hans konst se hemsidan: http://www.torkeldahlstedt.se  text: Monica Golabiewski Lannby

Ha en bra dag!

KRAM!

 

Annons
Detta inlägg publicerades i Bilder från Sverige, Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

14 kommentarer till Brunnslock..

  1. Ditte skriver:

    Kul att få veta mer om brunnslocket och om kopplingen till mynt.
    Jag har inte direkt lagt märke till det här brunnslocket trots att jag flera gånger passerat Uppsalas auktionskammare. Men jag har haft barnbarnen att titta på. Men nästa gång ska jag se upp. Snarare ner.
    kram!

    Gilla

  2. torrebloggen skriver:

    Ja jag tyckte det var kul att läsa om hur ”femöringen” blev ett brunnslock.
    Ha ha du får nog verkligen titta ner riktigt ordentligt,
    den är lite svår att se, eftersom den liknar ju ett vanligt brunnslock.
    Kram!

    Gilla

  3. Preciosa skriver:

    Hej Carina!
    Aldrig vetat om dessa pengalock 🙂 Kul idé!
    Pianokonserten skulle man ju gått på om man
    uppbådad nån energi så där ”sent” 🙂
    Just nu är det 28.8 gr kl 18.15. Blåser lite 😀
    Hoppas ditt ben är bättre digo yo!
    Kram P ♥

    Gilla

    • torrebloggen skriver:

      Nej dessa brunnslock finns visst inte överallt, eller så har man inte upptäckt att de finns.
      Varför inte sova lite siesta så orkar du gå på konserten sen.
      Idag har vi haft sol hela dagen och just nu är det så mkt som +18 gr kl.18:56.
      Det verkar ta sin tid, men det går nog åt rätt håll iaf.
      Kram

      Gilla

  4. Ami skriver:

    Intressant att få veta lite om brunnslocket 🙂
    Hoppas benet fortsätter läka bra!
    Kramar

    Gilla

  5. torrebloggen skriver:

    Ja det var intressant att läsa om ”femöringen”
    Brunnslocket här i stan har nog legat där sen 1980-talet.
    Läkningen tar tydligen sin tid, men det går nog åt rätt håll får vi hoppas.
    Ha det så bra!
    Kram

    Gilla

  6. Fia skriver:

    Till och med brunnslock kan vara intressanta! Vi har tvättat o städar och efter ett besök hos tandläkaren i morse, ser jag fram emot en middag med tuggmotstånd!
    Kramar
    Fia

    Gilla

  7. torrebloggen skriver:

    Javisst kan det vara så, det var kul att läsa om det.
    Passa på nu och njut av tiden som är kvar.
    Smaklig måltid!
    Vi hörs!
    Hälsa Lasse från oss båda.
    Kram!

    Gilla

  8. Stig Levin skriver:

    Det finns många små detaljer att studera i våra städer. Det gäller bara att titta ner som du gjort eller titta upp. Husfasaderna är ju fulla av utsmyckningar. Det är ”bara” att sätta i gång och gräva fram historien bakom. Intressanta femöringar du hittat. Har själv aldrig sett dom fast jag varit en del i Norrköping.
    Hoppas ni nu får en skön resa till Malta så ses vi snart på barrikaderna/barerna vid Medelhavet. Karin och jag hälsar till er alla.
    Kram Stig

    Gilla

    • torrebloggen skriver:

      Ja det stämmer verkligen att det finns mycket att upptäcka runt omkring oss. Men som sagt man måste ju stanna upp och titta både upp och ner.
      Det ena brunnslocket i Norrköping ska visst ligga vid bron som kallas för ”Femöresbron”.
      Barrikaderna hi hi, men vi ses ju snart vid Medelhavets strand.
      Kram! Hälsa Karin

      Gilla

  9. Ann-Kristin skriver:

    Spännande historia! Visste inte att 5-öringen fanns som brunnslock.
    Kram/A-K

    Gilla

  10. Ama de casa skriver:

    Åh! Jag minns dom där gamla femöringarna. Men jag har aldrig sett brunnslockvarianten 🙂

    Gilla

    • torrebloggen skriver:

      Ja de gamla femöringarna minns man väl, speciellt när man gick till kiosken och köpte en femöres kola. Tror att ”Mitt” brunnslock har legat på samma ställe sedan 1980-talet.
      Ha det så bra!
      Kram

      Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s