Hej!
Vi tog en taxi och åkte ut till en f.d huvudstad………….
Mitt på ön ligger Maltas medeltida huvudstad. Mdina kallas också för ”den tysta staden” och åtskilliga är de som menar att har man inte sett Mdina så har man inte varit på Malta!
Häng gärna med på en promenad……..
Medeltidsstaden Mdina är Maltas äldsta stad och var öns huvudstad fram till 1530. Mdina grundades runt 1000 f.Kr. och en stor del av dess gamla arkitektur är fortfarande bevarad.
När man strosar längs stadens smala gator kan man känna hur historiens vindar sveper förbi. Mdina ligger på en höjd mitt på ön och är omgiven av försvarsmurar, och om man går upp på muren har man en otrolig utsikt över stora delar av ön.
Mdina är en av Maltas största sevärdheter och stadens tjocka murar stänger ute oljuden från resten av ön, vilket har gett den smeknamnet ”den tysta staden”.
Staden har bara 400 invånare och knappt några fordon, och när man går omkring innanför stadens murar möts man av en fantasisk atmosfär. De smala, slingrande kullerstensgatorna, välbevarade husen, kyrkorna och stora torgen ger en känsla av att gå omkring i en saga.
Här gjorde vi ett stopp utanför tortyrmuséet Mdina Dungeon.
Man har gjort feniciska fynd i området, vilket gör att man tror att fenicierna slog sig ner här runt 700 f.Kr.. Man tror även att det var fenicierna som grundade staden, som de kallade för Maleth. Sedan har både romare, normander, bysantiner och araber härskat i området. Detta har gjort att staden bytt namn flera gånger, och det var araberna som gav staden namnet Mdina. Staden stärktes mycket under medeltiden men delar av den förstördes i en jordbävning år 1693, varpå korsriddarna återuppbyggde flera byggnader i barockstil. Källa: Resa till Malta och Malta turist
Några av servärdheterna i Mdina är St. Paul’s Cathedral (kommer i ett separat inlägg), Katedralmuseet och Palazzo Falzon.
Det var mysigt att strosa omkring i gränderna.
Vilken härlig dag det blev i Mdina.
Precis intill Mdina ligger Rabat, där man kan besöka den romerska villan och St Pauls katakomber, gravkamrar som användes fram till 400-talet f.Kr. Rabat har spelat en viktig roll i Maltas förflutna och är en utmärkt källa till sitt kulturarv. Denna stora provinsiella församlingen var en del av den romerska staden Melita, med de platser och arkeologiska lämningar som finns vittnar om stadens betydelse under den romerska perioden.
Mdina var faktiskt en riktigt mysig stad. Värt ett besök.
Trevligt att få återkomma till Mdina och jag kände allt igen mig. Kul! Roligt att ta sig runt lite och se sig omkring. Och avstånden är ju ganska små på malta. Absolut en fördel.
Kram!
GillaGilla
Kul att du kände igen dig. Det var riktigt fint i Mdina, men Rabat hann vi tyvärr inte med att besöka. Verkligen korta avstånd, från där vi bodde var det ca 3-5 mil till alla ställen på ön.
Det var inte dyrt heller att ta en taxi och åka runt på ön.
Ha det så bra!
Kram!
GillaGilla
Hej!
Så fin gammal stad! Så fin utsikt också. Ser så välbevarat och rent ut…Och tyst som du skrev. Så skönt 🙂
Ska bli roligt att se katedralen! Kram P ♥
GillaGilla
Staden var verkligen fin och välskött! På alla ställen vi var på ön, så var det otroligt rent och snyggt, helt fantastiskt måste jag säga. Tyst var det också när vi strosade runt i stan.
Vi ses snart! Hälsa till syrran från oss båda!
Kram
GillaGilla
Såg verkligen fin ut! 🙂
GillaGilla
Mysig och trevlig stad och mycket att titta på!
Kram!
GillaGilla
Så vackert och mysigt det ser ut att vara där!
Ha en fin fredag
Snart ses vi 🙂
Kram
GillaGilla
Ja det var verkligen en mysig liten stad. Det fanns mycket vackert att titta på när vi strosade runt i gränderna.
Ha det så bra tills vi ses igen!
Kram!
GillaGilla