Hej!
Vi svenskar har i år som vanligt möjligheten att fira 2 midsomrar
först den spanska midsommaraftonen den 23 juni
och sen den svenska midsommaraftonen den 24 juni.
Foto: torrevieja.com
Torsdagen den 23 juni 2016
San Juan
Plats: Playa del Cura
Tid: från kl.21:00
Att fira midsommar är något som spanjorer och svenskar har gemensamt. Firandet är kanske lite olika och det är oftast inte på samma datum, men festas görs det. Midsommarafton här är den gamla svenska dvs. 23 juni, ett datum som lever kvar även i Danmark och Norge. Sverige och Finland har ju som bekant flyttat midsommarafton till fredag 19 juni-25 juni. Det gjordes i Sverige 1953 och i Finland 1955.
Spaniens stränder kommer under torsdagkvällen den 23 juni att fyllas med tusentals brasor till firandet av San Juan .Traditionen handlar om att de som firar San Juan ska rena sig från onda andar genom eld och vatten. Midsommardagen är däremot inte någon helgdag utan man förväntas gå mer eller mindre direkt från stranden till jobbet, skolorna har däremot i allmänhet påbörjat sitt sommarlov. (Megafon)
Sju blå flaggor och fyra Q-flaggor till Torrevieja 2016
Garanterad badvattenkvalitet i Torrevieja även 2016
Playorna Los Náufragos, El Cura, Cabo Cervera och Cala Piteras har fått Q-flaggorna – banderas de Calidad Turistica – även för i år. Det betyder att kommunen garanterar deras kvalitet vad beträffar daglig städning, badövervakning och säkerhet, information till de badande om tillståndet i havet, om riskområden och om badförbud, likaså de kommunala strandkioskernas matkvalitet och miljön i övrigt ifråga om flora och fauna.
Redan tidigare i våras fick La Mata, Los Locos, Cura, Los Náufragos, Cala Piteras samt Real Club Náutico de Torrevieja (RCNT) och Puerto Deportivo de Marina Internacional också de viktiga blå flaggorna, som vittnar om god vattenkvalitet för de badande m.m. (torrevieja.com)
Synd!
Sverige gick inte vidare till åttondelsfinalen!
Delar ”Torreportals” inlägg om 1/8 finalerna i Fotbolls EM
Trevlig midsommar!
Kram!
Ja, ikväll får man titta på eldarna nere på stranden….och försöka ta sig fram genom all rök som ligger i luften 🙂
Trevlig midsommar!
Kram
GillaGilla
Ja vi var ner en sväng och tittade på eldarna! Mycket folk på paseon!
Trevlig midsommarafton!
Kram!
GillaGilla
Trevligt med två midsommaraftnar! Och de firas ju på lite olika sätt. I Sverige flyttas ju datumet som det passar för att de ska vara en fredag…
Många andra länder har ju ett bestämt datum.
Kul med så många blåmärkta stränder, men att Cura är blåmärkt har jag svårt att förstå, åtminstone i högsäsong. Servicen längs den stranden är ju inte direkt så bra vad gäller toaletter bl.a. Och vattnet känns ”segt” eftersom det är en vik med så många badande.
Men det finns ju en hel del annat att välja på om man vill bada. Jag föredrar La Mata.
Ja, Sverige tog sig till EM, men kanske hade det varit bra att ha anammat lite av simmaren Sara Sjöströms stil; ”Jag är inte här bara för att delta, utan för att vinna”. Men Island har ju gjort det jättebra hitintills. Spännande att se fortsättningen.
Kram!
GillaGilla
Ja det kul att kunna fira midsommarafton två gånger!
Antagligen tycker väl kommunen att allt är okej på Cura,
eftersom Cura har fått Q- flaggan.
Spännande fortsättning….
Vi ses snart!
Kram!
GillaGilla
Ha ett trevligt dubbelfirande!
SV:…Ulla kan jag göra nästan vad jag vill med 🙂
GillaGilla
Tack det ska bli kul!
Trevlig midsommar!
Kram!
GillaGilla
Det är inte dumt alls med dubbelt midsommarfirande 🙂
GillaGilla
Nej det är inte dumt alls!
Trevlig midsommar!
Kram!
GillaGilla
Vi kom hem lyckligt och väl sent i går kväll. Midsommarvädret här i Sundbyberg lär bli dåligt. Risk att ev strandeldar slocknar i regnet 😉 Men vi har vana med sill och nubbe inomhus. Trevlig midsommar önskar Karin o Stig
GillaGilla
Välkomna hem igen! Skönt att hemresan gick bra!
Ha en trevlig midsommar!
Kram!
GillaGilla
Önskar er en trevlig midsommar.
Vi får besök av M o A i helgen, så jag kommer nog inte ha tid att läsabloggar på ett par dar.
Kram/A-K
GillaGilla
Tack det samma!
Trevligt att få besök av M & A till helgen, hälsa!
Ha det så bra!
Trevlig midsommar!
Kram!
GillaGilla