29/5 Måndag Ny orörd vecka

Hej!

Det är en uppsjö av människor som har blivit uppringda, säger Jan Olsson, på polisens nationella bedrägericenter, till SVT Nyheter. Foto: TT

Polisen varnar för bluffsamtal från Somalia

Polisen går nu ut med en nationell varning efter att många blivit uppringda från utlandsnummer som börjar på +252, Somalias landsnummer.

– Det är med största sannolikhet en bluff som kan kosta dig många hundralappar, säger Jan Olsson, på polisens nationella bedrägericenter, som själv blivit uppringd.
Det senaste dygnet har polisens kontaktcenter, PKC, fått ta emot många samtal från personer som blivit uppringda från ett okänt utlandsnummer. Gemensamt för de som har blivit uppringda är att numret börjar på +252.

Polisen uppmanar nu att man inte ska svara på ett utländskt samtal om du inte förväntar dig ett samtal och att man inte bör ringa upp ett missat samtal som inleds med ett utlandsnummer. (SVT)

Jag har faktiskt haft två missade samtal från detta Somalia nummer,

men som tur är har jag aldrig ringt tillbaka

Nå skal taxisjåførene streike över hele Spania.

Aksjonen er en reaksjon på konkurransen fra selskaper som Über, BlaBlaCar og Cabify, som drosjenæringen mener truer jobbene deres. Sør i Spania, i Sevilla, gikk drosjesjåførene nylig så langt at det satte fyr på biler fra tjenesten Cabify.

Kravet fra drosjenæringen er at hvis ikke myndighetene kan stoppe disse selskapene, så får man innføre begrensninger i virksomheten.

Drosjenæringen krever også at Über og de andre selskapene skal betale 21 prosent moms og ikke 10 prosent. (Terje Aspdahl, Vikingposten)

Stygge tall for Torrevieja: Fire innbrudd hver dag

Byen har en lite attraktiv førsteplass på statistikken over byer med flest innbrudd i hele Alicante-provinsen. 

Det ble 404 anmeldte innbrudd i private hjem, forretninger og bedrifter i Torrevieja første kvartal i år. Det betyr i gjennomsnitt 4,4 innbrudd per dag, ifølge tall fra det nasjonale instituttet for statistikk (INE) (Robert E. Larsen, Vikingposten)

Flerbostadshus i Spanien

Skillnader mellan bostadsrätt i Sverige och köpelägenhet i Spanien

I Sverige är man medlem i en bostadsrättsförening som äger fastigheten. Som boende är man bostadsrättshavare. Man är delägare i bostadsrättsföreningen och har ”bostadsrätt” i en specifik lägenhet, men man äger egentligen inte själva lägenheten. När bostadsrättsföreningen bildades och köpte fastigheten finansierades det genom medlemmarnas insatser och föreningens banklån. Avgiften till en bostadsrättsförening täcker alltså både föreningens banklån, fastighetsskatt, skötsel av hiss mm och oftast även vatten, och värme.

I Spanien äger man sin lägenhet och den räknas som en fastighet. Man betalar själv fastighetsskatt. De gemensamma angelägenheterna handhas av en samfällighetsförening. Den tar hand om skötsel av trädgård, pool, hiss mm och ägarna delar på kostnaden för detta genom en avgift till föreningen. En spansk samfällighetsförening (Comunidad de Propietarios) fungerar i Spanien enligt ett lagstadgat demokratiskt system. Samfälligheten styrs och fungerar enligt en lag som kallas Ley de Propiedad Horizontal LPH (ungefär lagen om horisontellt fastighetsägande) och när man köper en lägenhet i Spanien medför det vissa skyldigheter och rättigheter gentemot föreningen enligt denna lag.

Lagen LPH föreskriver bl a att ett årsmöte bland ägarna, en generalförsamling, skall hållas minst en gång per år och generalförsamlingen ska bland annat att utse eller avsätta samfällighetens president (ordförande), vicepresident administratör etc., besluta om samfällighetens budget och besluta om alla reparationsarbeten som ska utföras på fastigheten.

De flesta ärendena avgörs genom majoritetsbeslut bland de närvarande ägarna. Varje ägare har ett röstetal enligt det andelstal som fastställts (vanligen baserat på bostadsyta). Vissa beslut kräver högre röstandel. Etablering eller byggande av samt eliminering av gemensamma tjänster eller anläggningar av allmänt intresse kräver tre femtedels (60 %) majoritet. För att ändra samfällighetens stadgar krävs enhälligt beslut. Andra majoritetskrav kan finnas i stadgarna.

Således är generalförsamlingen, ordinarie eller extra, det beslutande organet i samfälligheten och presidentens befogenheter begränsas av generalförsamlingens beslut.

Den kompletta lagen finns här:
på spanska
engelsk översättning

Denna text är utformad av Gerard Boeke 2015-04-13. Läsaren ansvarar själv för sina handlingar och författaren tar inte ansvar för vad myndigheter kan komma att göra. Texten får kopieras om källan anges.

Foto: N332

Njut av helgen med ansvar. Om du dricker… funkar inte.

Den som målade SOTP

skulle verkligen ha behövt gått till Specsavers!

Ha en bra början på en ny orörd vecka !

Kram!

Annons
Detta inlägg publicerades i Bostad i Spanien, Info om Torrevieja, Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

14 kommentarer till 29/5 Måndag Ny orörd vecka

 1. farfar hebbe skriver:

  Oki,jag gör så gott jag kan,efter en lite kulen morgon är det nu en strålande dag..
  två gånger har det ringt detta somalianummer på min mobil..Haé Kram.

  Gilla

  • torrebloggen skriver:

   Ja det var verkligen en kylig start på dagen, sen på e.m blev det mycket finare väder.
   Det går ju bara fram några signaler, sen lägger dom på.
   Trevlig kväll!
   Kram!

   Gilla

 2. Preciosa skriver:

  Hej Carina!
  Ja det var en kul vägmarkerinår rätt g å andra sidan stannar ju inte spanskar om det står rätt heller 😀 Somaliasamtal har jag också fått. Svarade el ringde inte upp givetvis. Förstår mig inte på dom som gör det…Specsavers kanske behövs tihi!!
  Vackra hus i Cuenca!
  Kram P ♥

  Gilla

  • torrebloggen skriver:

   Ja jag gillade också vägmarkeringen! Kunde inte låta bli att skriva ”skulle verkligen ha behövt gått till Specsavers”, tyckte det passade så bra till bilden.
   Det är nog bra många i hela Sverige som har blivit drabbade av dessa Somaliasamtal!
   Man ska ju absolut inte svara eller ringa tillbaka.
   Hi Hi ja kanske flera behöver gå till Specsavers
   Väldigt fin bild på husen i Cuenca!
   Kram!

   Gilla

 3. Ama de casa skriver:

  Vilken fin bild från Cuenca! 🙂

  Jag fattar inte hur folk kan svara på samtal som kommer från Somalia? Om man nu inte råkar känna nån där vill säga…

  Ha en fin kväll!

  Gilla

  • torrebloggen skriver:

   Ja visst är bilden fin, har för mig att ni har varit där. Vi har funderat länge på att åka dit och kolla in dom ”hängande balkongerna” som visst ska finnas där i närheten av Cuenca. När jag såg den här fina bilden då blev jag så sugen att åka dit, såg så vackert ut!
   Ja det har jag också svårt att förstå, men folk ser väl bara att det är ett missat och så ringer dom tillbaka.
   Ha en fin kväll du med!
   Kram!

   Gilla

 4. Ditte skriver:

  Tycker det var fyndigt med SOTP för kanske får det folk att stanna. Det vanliga hjälper ju inte alltid direkt.
  Bilden från Cuenca är fin och det lär vara en vacker stad. Minns att Ama och A varit där och skrivit om staden. Finns mycket att se runt om som är vackert att vila ögonen på.
  Kram och trevlig kväll.

  Gilla

  • torrebloggen skriver:

   Ja vem vet, det kanske var det som var meningen! Hi Hi!
   Har också läst om att Cuenca ska vara en vacker stad!
   Tyckte också att Cuenca bilden var fin! Man blev ju riktigt sugen att åka dit.
   Ja det finns många vackra platser i Spanien.
   Trevlig kväll!
   Kram!

   Gilla

 5. Agge V skriver:

  Haha den som skrev SOTP hade nog redan varit hos Specsavers 😀
  Agneta

  Gilla

 6. Ann-Kristin skriver:

  Gomorron!
  Nu har jag egentid och läst ifatt lite. Tack för all info.
  Så trevligt det såg ut när ni var med M,M o B.
  Snart är mi här och då syns vi.
  Kram/A-K

  Gilla

  • torrebloggen skriver:

   Aha har hon redan åkt hem, men det är ju himla skönt också med lite egentid!
   Ja det blev ett kärt återseende och det är så fint i Öregrund!
   Ja det ska bli så kul att ses igen! Längtar!
   Kram!

   Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s