Hej!
Midsommarfirandet i Torrevieja
innebär för de flesta midsommareldarna på playorna,
där man, helst vitklädd, hand i hand, går ut i vattnet vid midnatt midsommarafton 23 juni för ett rituellt reningsbad.
Ett firande med 120 års tradition kan man se i Alicante, där man på många platser i staden bygger upp s.k. monument med jättefigurer typ fallas i Valencia med satiriska eller humoristiska figurer av kork och papier maché. Dessa bränns vid midnatt 24 juni, men någon spars alltid och kan ses i ett eget museum på Rambla de Méndez Núñez i Alicante. (Aktiv i Torrevieja)
Även i Torrevieja firas på samma sätt för 25. året i stadsdelen Molinos del Calvario, som nu är den enda kvarvarande traditionsbäraren av de tidigare sju i staden. Se deras program 17 – 24 juni här.
Jesica vår härliga frissa
En dag var vi och fikade nere vid Cabo Cervera stranden
och badvakterna var på plats….
Igår var vi till Casa Grande och fikade. Vi såg att de hade ändrat text & utseendet på namnskylten Casa Grande, även på kaffekoppen. Gillade den gamla texten mycket bättre. Såg att det är jazz där på lördagarna mellan kl.21:00 – 23:00.
Sen på kvällen var vi ett stort gäng som träffades nere vid Denis´s. Det blev en jättetrevlig kväll och när alla andra gick hem, satt Kati, Fia, Lasse och vi kvar ett bra tag till. Så härligt så!
Precis just nu håller dom på att installera fiber i lägenheten!
Ha en bra dag!
Kram!
Ja, en hel del är det som händer nu till San Juan. Vi har ju varit på plats några år men i år blir dat annat och det känns bra dtet också. Alltför varmt för mig nu i Torre. Njuter av att vara hemma igen. Jazzen på Casa Grande är väldigt trevlig, har varit där en gång, men stället är ju trevligt helt oavsett förstås. Men nu ville vi helst till havet.
Kul att träffa Fia och Lasse. Vi gick om varandra denna gång…
Ha det fortsatt bra.
Kram!
GillaGilla
Ja det händer en del runt San Juan firandet.
Vi får se, det kanske blir en sväng ner till stranden för att kolla in eldarna.
Du har ju annat på gång under midsommarhelgen, förstår att det ska bli trevligt!
Ja det var jättekul att träffa Fia & Lasse igen.
Vi satt kvar länge där nere vid Deni´s, för det fläktade så skönt.
Kram!
GillaGilla
Gomorron!
Trevliga bilder! Fint dom gjorde på Deni´s! Fin duk 🙂
Ja i morgon kväll/natt så eldas det för fullt på Cura och antagligen andra stränder också…
¡Hasta pronto! P ♥
GillaGilla
Kväller!
Tack! Ja de hade dukat jättefint, bra service var det också, så det blev verkligen en lyckad kväll!
Ja det blir nog en sväng ner till Cura i morgon kväll för att kolla eldarna.
Vi hörs!
Kram!
GillaGilla
Jag blir i Sunnersta,firar midsommar vid Alnäs..Hoppas du/ni får en fin midsommar där i värmen..Haé Kram.
GillaGilla
För några år sen var vi till Alnäs med barnbarnen och firade midsommar. Mysigt ställe! Ja här nere kommer vi att fira San Juan nere vid stranden. Det kommer bli varmt här i helgen, ca +30-33 grader. Trevlig midsommar! Kram🌺
GillaGilla