14/4 Lördag Förfest….

Hej!

Söndag den 15 april är det en förfest till majfesten!

Andalucía-föreningen i Torrevieja arrangerar en förfest
till majfesten i slutet av maj

Program:
Kl.12: mässa i Vita kyrkan

Kl.13 är det samling utanför kyrkan, dansare¸ ryttare, hästar och vagnar för en gemensam blomsterofferprocession till obelisken med La Virgen de la Inmaculada Concepción, La Purísima, stadens skyddshelgon, vid slutet av C/ Ramón y Cajal intill strandpromenaden.

Kl.16:30: val av majdrottningen 2018 i föreningens lokal c/Gabriel Miró nr 5 (nära minigolfen)

Kl.19:30: i Virgen del Carmen presenteras majfestens officiella affisch,
Marisol Segura framträder i “Sevillanas y Copla”.

Till föreställningen hämtas fribiljett hos föreningens lokal, se ovan, kl.18.30-19.30.
eller i Virgen del Carmen, öppet kl.9-21. (Aktiv i Torrevieja)

Spanien har gått om både Frankrike och Italien som vinexportör och är nu störst i världen sett i exporterad mängd vin. Däremot ligger Spanien efter intäktsmässigt.

Det skriver nyhetssajten Euronews. Under 2017 exporterade spanska vingårdar 22.8 millioner hektoliter vin. Att jämföra med huvudkonkurrenterna Italien och Frankrike med sina 21 respektive 15 miljoner hektoliter.

Men vinet som strömmade ut från Spanien gav endast 2.850 miljoner euro i intäkter, mindre än en tredjedel jämfört med Frankrikes 9.000 miljoner euro och mindre än hälften av Italiens 6.000 miljoner euro.

Detta beror på att Spanien säljer sitt vin billigt, i snitt bara för 1.25 euro per liter, att jämföra med Frankrikes 6 euro per liter och Italiens 2,78 euro per liter.

Faktum är att Spanien säljer sitt vin så billigt så att av de stora vinproducerande länderna är det bara Sydafrika som säljer sitt vin till ett lägre pris, de tar 1,23 euro per liter. Om man tittar på länderna lite längre bort så tar Australien 3,1 euro per liter och Chile 1,89 euro per liter, skriver Euronews.                       (Mas Amigos nyhetsbrev)

http://www.euronews.com/2018/04/09/spain-2017-s-biggest-wine-exporter-beating-both-italy-and-france

Delar N332 foto som är från i torsdags på Motorväg a-92. Granada

Böter för husbilar och husvagnar

Turister som anländer med husbil eller husvagn till Costa Blanca bör se upp med var man övernattar. Först ut med regleringar verkar bli Elche kommun, de kommer att att bötesbelägga all övernattning på alla andra ställen än campingplatser.

Kommunen kommer att införa böter på 90 euro för de som övernattar på offentlig plats.

Anledningen till detta är att kommunen har fått in klagomål från invånare i bland annat La Marina och från områdena längs kusten som t.ex. El Pinet. Kommunen konstaterar också att det är många av dessa campingturister som bara slänger sopor och skräp omkring sig. Lokalpolisen är nu instruerad om att öka kontrollerna för olovlig parkering samt att skriva ut böter. (Svenska Magasinet)

Har delat S. C  &  Crónicas Naturales de Torreviejas inlägg 

Denna  blomma är skyddad i Torrevieja, typ blåsippa i Sverige. Den heter ”Jarilla Cabeza de Gato” och den blommar just nu. Kommunen har planterat och ökat deras tillväxt. Här har ni bilder på hur den ser ut, så att ni inte trampar, klipper eller skadar dom på någon sätt!

Vi har haft ett riktigt härligt promenadväder här hemma ända sen i påskas…

och dessutom är det så gott med lite gofika

Häromdagen åkte vi ut till Sunnersta som ligger lite söder om stan ….

och där såg vi flera kanadagäss vid Fyrisån

och vilken översvämning , det var så mycket vatten i ån

Tänk när snön i slalombacken smälter, då lär det väl bli ännu värre……

Så härligt väder det var idag! Strålande sol och hela +17 grader!

Kram!

 

Annonser
Det här inlägget postades i Allmän info, Bilder från Sverige, Feria de Mayo, Info om Torrevieja, Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

6 kommentarer till 14/4 Lördag Förfest….

 1. Agneta K skriver:

  Hej!
  Så fint med majfesten. Hoppas kunna kolla lite i år också.
  Härligt väder det varit nu ett par dagar, hoppas det håller i sig nu. De flesta längtar väl efter sol och värme nu efter denna låååånga vinter.
  Ha det så bra!
  Kram

  Gilla

 2. torrebloggen skriver:

  Ja det är så vackert med Feria de Mayo och dom håller ju till nere vid hamnen mellan den 23/5 – 27/5. Just nu längtar jag inte så mycket ner till Torre, för det har ju varit så fint väder här hemma sen vi kom hem i påskas. Men visst är det skönt med lite värme! Åker du ner snart! Ha en bra dag! Kram!

  Gilla

 3. farfar hebbe skriver:

  Mors..Jag har följt vad som händer i örnboet i drygt en vecka nu,lite underligt att hon bara lagt ett ägg,,hoppas det gr bra för dom…Hittade igår ett Storkbo igår,där honan reparerade boet,,i morse hade hon lagt ett ägg,ska även följa vad som händer där..Spännande..Haé Kram.

  Gilla

 4. skåningen skriver:

  Nu är våren på G
  Kram!

  Gilla

 5. torrebloggen skriver:

  Hej! Visst är det skönt att våren är på väg!
  Vi hade sol och drygt +17 grader i skuggan idag!
  Ha det bra vännen!
  Kram!

  Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

w

Ansluter till %s