Hej!
Varning för starka vindar den 13/12 från kl 15:00 och fram till midnatt,
kan nå upp till 80 km / h.
Så håll i hatten!
Foto: Pixabay
Luciafirande på Más Amigos kansli i Torrevieja den 13/12 klockan 15:00
med kaffe, glögg, lussekatt och pepparkakor. Luciatåg ca 15:30 med elever från Skandinaviska skolan. Begränsat antal platser. Pris: 5 euro per person (betalning på plats) Anmälan: Obligatorisk föranmälan till info@masamigos.com) Plats: Más Amigos kansli Calle Capitán García Gea 17, Torrevieja
Foto: Pixaby
13/12 kl.17:00 Luciafirande på Svenska kyrka med korv, läsk & glögg
Luciatåg med elever från Skandinaviska skolan
Fredag 14 december från kl.17:00
Allsång på torget Plaza de la Constitución för att
välkomna julen & sjunga julsånger på spanska och engelska
Julkrubban -Belén Municipal
Nej jag brukar inte gå och nynna på julsånger eller lussesånger!
Jag kör säkert i stenbilen!
GillaGilla
Ja du åker verkligen säkert i din nya stenbil!
Kul att höra att du inte går omkring och nynnar på några julsånger
Ha det så bra!
Kram!
GillaGilla
Oj så det ska blåsa! Håll i alla luciakronor! Vilka trevliga luciafiranden i Torre, till och med med allsång. Hade jag gärna varit med på! Undrar av vem lilla Kurre får julkort? Kan det vara från katten eller hunden i grannhuset, som ångrar sina tilltag och vill önska julefrid? Är dålig på att nynna julsånger. Har idag hört vackra julsånger av Gavlekören. Stämningsfullt! Kram! 🎄🎼😍💞
GillaGilla
Hej Marga!
Ja det kan tydligen komma att blåsa en hel del i morgon. Folk uppmanas också att ta in alla lätta lösa saker från balkongen och trädgårdarna. Inte kul om sakerna flyger iväg och någon stackare får det på sig. Ja jag hade också gärna varit med på Luciafirandet i morgon. Stämningsfullt är rätta ordet! Vackert med Gavlekören. Att jag nynnade på lite julsånger, berodde nog på att när jag jobbade i skolan så övade man luciasånger med eleverna inför själva luciatåget.
Ha det så bra!
Kram!
GillaGilla
Ja jag är klar med klappandet,,jag har det ganska enkelt,bara barnen som får klappar.Vi vuxna kör ett julklappsspel med tärning..Ja nu är Cyprn bokat,bara att gå omkring och längta nu..Haé Kram.
GillaGilla
Ja det är samma här, här är det bara barnbarnen som får julklappar.
Låter kul med spelet! Härligt att du har Cypern bokat och klart!
Trevlig kväll!
Lussekram!
GillaGilla
Tack för styrkekram Allt gick bra på röntgen.
Kram!
GillaGilla
Åh vad härligt att höra att allt gick bra för dig i dag!
Önskar dig en riktigt mysig helg!
Kram!
GillaGilla