Hej!

Idag är det tisdagen den 13:e. Hemma i Sverige brukar vi säga att fredagen den 13:e är en otursdag. Men här i Spanien har jag för mig, att det är just tisdag den 13:e som är deras otursdag. Så peppar, peppar vi får väl vara extra försiktiga idag.

Igår tog La Syrra och vi en liten biltur och åkte förbi ”Citronmarknaden”och El Raso som ligger vid Salinas de la Mata. Vi åkte vidare till Montesinos, Sant Miguel de Salinas och till slut stannade vi till och fikade på Alinghi i Los Balcones. Smakade riktigt bra.
Förra veckan var Karin och vi och fikade på Casa Grande. Sen åkte vi till handelsträdgården, där både Karin och vi köpte några nya blommor till balkongen.


La Playa de los Muertos i Almeria ble kåret til Spanias beste strand.
La Playa de los Muertos (bildet) er for andre året på rad kåret til Spanias beste strand. Det er flere enn 300.000 lesere av avisa 20 Minutos som har stemt frem vinner-stranda.
Stranda som vant i konkurransen fikk 34.000 stemmer, som var 6.800 flere stemmer enn Bolonia, en annen vakker strand, som ligger i Tarifa. På tredjeplassen havnet La Playa de Las Catedrales i Lugo, som er i det nordvestlige Galicia.
Vinnerstranda, med det ikke så vakre navnet, La Playa de los Muertos (de dødes strand) ligger fem kilometer fra den vesle fiskerbyen Carboneras i naturparken Parque Natural del Cabo de Gata i Almeria. (Av Jon Henriksen, Spania i dag)

Torrevieja får 50.000 euro til prosjekter og aktiviteter
Til sammen blir forskjellige organisasjoner og tiltak i Saltbyen tildelt rundt 50.000 euro fra provinsstyret (La Diputación) i Alicante.
Det dreier seg om tiltak kommunen har søkt om penger til og forskjellige lokale organisasjoner og initiativ, skriver La Verdad. Visepresident i provinsstyret og tidligere ordfører i Torrevieja, Eduardo Dolón fra PP, sier at han var takknemlig og glad for støtten.
Det største enkeltbeløpet, nærmere 15.000 euro, går til sterilisering av katter i sentrum av byen. Foreningen for integrasjon av mentalt syke, Adiem, får over 10.000 euro til forskjellige prosjekt. Også Torreviejas halvmaraton mottar støtte, 8.700 euro.
Organisasjonen Asimepp har fått over fire tusen euro til forskjellige prosjekter innen fibromyalgi, kronisk tretthet og andre sykdommer. Andre som Alzheimer-foreningen og flere idrettsklubber har også fått mindre beløp. (Robert E. Larsen, Vikingposten)
Färgen på paprikan har betydelse – både vad gäller smak och näringsinnehåll. Bild: Pixabay
Grön, röd, gul eller orange – vilken brukar du välja?
Vilken paprikafärg är din favorit? Låt de nyttiga näringsämnena avgöra nästa gång – och välj den gula. Men finast blir ju salladen eller rätten med fler färger förstås.
Paprikan kommer i många färger och varianter. Förutom de välkända gröna, röda, orangea och gula varianterna finns svarta, vita, lila och ljusgröna paprikor. Trots de olika färgerna är de alla varianter av samma art. Smaken kan också skilja sig, från de lite bittra gröna till de betydligt sötare gula och röda. Men det är inte bara smaken som skiljer dem åt.
Mer vitamin C än en apelsin. En sökning i Livsmedelsverkets Livsmedelsdatabas, som samlar näringsämnen hos mer än 2 000 svenska livsmedel, visar att den gula paprikan slår sina gröna och röda kusiner på flera punkter. Den gula paprikan innehåller mer C-vitamin, järn och kalium än de gröna och röda paprikorna. Dessutom innehåller den mer än tre gånger så mycket fibrer som den röda paprikan.
Kroppen behöver kalium för nerv- och muskelfunktionen och för att reglera blodtrycket medan järn behövs för attkroppen ska kunna transportera syre i blodet, bland annat.
Faktum är att gula paprikor innehåller hela tre gånger så mycket C-vitamin jämfört med apelsiner. Den gula varianten är klart bäst i paprikafamiljen på den här punkten, men även röda och gröna paprikor är bra C-vitaminkällor. (Vardagspuls)
Marknad idag!
Altea (frukt & gönt), Jalon, Benidorm, Orihuela, Callosa den Sarriá (frukt & grönt), Finestrat, Mil Palmeras (kvällsmarknad) Los Alcazares, San Fulgencio

Ha en bra dag!
Kram!
Gkassen såg smarrig ut!
Jag brukar välja gul och ibland röd paprika!
S…Man får ha karaktär och bara ta EN till kaffet ,för de är så goda!
Ha en bra dag!
Kram!
GillaGilla
Ja brownien med glassen var riktigt smarrig, den andra var en 3 sorters choklad kaka.
Jag gillar den gula bäst, även orange.
Skulle nog ta TVÅ till kaffet…
Ha en trevlig kväll!
Kram!
GillaGilla
Ska vara glassen!!
GillaGilla
Jag anade det!
Kram!
GillaGilla
Jaha du..Du får väl bara ”Vara” medans du väntar på kvällens träff..Här är det ganska skönt +20 och en sol dom kommer o går..Haé Kram.
GillaGilla
Ja det har bara varit skönt att bara vara idag.
Ska bli så trevligt med en sväng ner till havet!
Skönt att ni har härligt ni också där hemma.
Kul att jag iaf listade ut att det var du som var kändisen, roligt att AMA vann!
Ha en bra kväll!
Kram!
GillaGilla
Det är sällan vi äter paprika! Men när vi gör det blir det oftast röd eller gul 🙂
Kram
GillaGilla
När vi köper paprika brukar det bli den gula eller orange. Ibland köper vi trepack gul, röd och grön. Men det kan faktiskt vara svårt och få tag på den gula här nere. Det verkar som den gula paprikan finns bara vid vissa tider på året, samma gäller ju för jordgubbarna.
Trevlig kväll!
Kram!
GillaGilla
STranden i Almeria ser väldigt fin ut och det verkar hellerinte ens trångt! Men kanske är bilden tagen i lågsäsong…
Paprika äter vi då och då och gärna alla färger. Blir så fint i sallader!
Och lite extra pengar till bla. sterilisering av katter verkar lovvärt.
Önskar er en fin tisdag!
Kram!
GillaGilla
Jag blev faktiskt riktigt sugen på att åka dit och kolla på den där stranden i Almeria.
Ja vi brukar oftast köpa den gula paprikan, gillar den bäst.
Perfekt med lite extrapengar till dom olika projekten i kommunen.
Hoppas resan gick och välkomna ner!
Tack detsamma!
Kram!
GillaGilla
Jag är lite glad att jag är hemma just idag såhär på otursdagen 😉
Fast lite längtar jag allt efter Alinghi, men jag har bara testat den nere i stan 🙂
Hoppas att denna dagen blir en turdag för er istället!
GillaGilla
Ja du har tur i oturen du!
Alinghi i Los Balcones har ju precis samma koncept som nere på stan, det som skiljer är nog att det är en mycket lugnare miljö i Balcones.
Tack, det hoppas jag med!
Ha en bra dag ni med!
Kram!
GillaGilla
Härligt att få åka till handelsträdgården och handla växter! Det ser jag så fram emot att få göra! Gul och röd paprika gillar jag bäst, men från och med nu får den gula bli favoriten. God och nyttig! Allt i ett. Fortsatt fin tisdag och kram!
GillaGilla
Ja det är så mysigt att gå och handla växter här nere, (billigt är det också) och det finns så många bra handelsträdgårdar att välja på här i och runt Torre.
Jag gillar den gula paprikan bäst!
Ha en trevlig kväll!
Kram!
GillaGilla
Gokväll!
När jag ser efterrätterna till kaffet brukar jag beställa den lilla som enbart består av choklad till efterrätt när jag äter 3-rätters meny kom jag på😊.
När det gäller psprika köper jag oftast röd eller gul. Den gröna tål jag inte.
Funderar på om jag ev skulle plantera ngt mer i min lilla list,
med vad?
Kanske man nya grannar kan ge råd när jag kommer ner.
GillaGilla
3-chokladen har jag också tagit när man har ätit 3-rättersmenyn.
Den gröna tycker jag är så besk, så jag gillar den gula bäst.
Ja dina nya grannar vill ju också köpa lite nya växter när de kommer ner…..
Ha det så bra!
Kram!
GillaGilla
Nämen Gofika:)…såg verkligen gott ut.
GillaGilla
Jomen visst! det smakade riktigt gott med gofika!
Trevlig kväll!
Kram!
GillaGilla